Ewa Jaros

Prace tego autora

Cotton candy clouds
Cotton candy clouds
1000 pln
The scent of Acacia
The scent of Acacia
3200 pln
LOML2
LOML2
1000 pln
Watermelon sugar
Watermelon sugar
3200 pln
LOML4
LOML4
1500 pln
Unapologetic
Unapologetic
3200 pln

Ewa Jaros - urodzona w 1984r. w Zgierzu (woj. Łódzkie). Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim w 2007 roku (specjalizacja Krytyka Artystyczna) i w tym samym rozpoczęła studia doktoranckie poświęcone historii polskiej biżuterii artystycznej w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Przez wiele lat działała na polu wyposażenia i dekoracji wnętrz prowadząc showroom z meblami francuskimi w Warszawie, projektując i dekorując wnętrza. Po latach powróciła do malarstwa jako formy ekspresji - głównie jest to malarstwo abstrakcyjne, które w zamyśle autorki dawać ma jak najszersze pole do interpretacji dla Odbiorcy. Jako dyplomowany krytyk artystyczny uważa bowiem, że dzieło sztuki czytać należy na nieskończenie wiele sposobów - każdy jest dobry, żaden nie jest zły. Jej inspiracją pozostaje natura, prostota i piękno codzienności. Najważniejszy zawsze jednak pozostaje kolor, jego relacje i niuanse - to on bowiem tworzy klimat i sens prac Autorki, stąd, jak sama twierdzi, najbliżej jej do kolorystów.

Najnowszy cykl prac „Short Stories” to krótkie historie opowiedziane przez kilka kształtów i kolorów. Czasem inspirowane widokiem, czasem uczuciem - zwykle ulotnym, efemerycznym. Żyjemy w dynamicznym świecie - wszystko czego doświadczamy jest zazwyczaj chwilowe, przelotne, nietrwałe.. Te obrazy są niczym szybkie szkice w szkicowniku (choć przekornie wykonane zazwyczaj w bardzo dużym formacie) - ale opowiadają historię i opisują piękno trudne do zamknięcia w kilku słowach. Są jak slajdy - przypominają o tym co w danym momencie zajęło duszę i myśli Autorki. Są dynamiczne, nieskomplikowane - jak szybka notatka na kartce papieru.

Autorka współpracuje z galeriami i domami aukcyjnymi w Polsce i za granicą Do dziś miała kilka wystaw indywidualnych w Polsce, a także brała udział w wystawach grupowych w Salzburgu, Madrycie i Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Australii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie.