Beata Garanty

Prace tego autora

Diana
Diana
5850 pln
Afrykanin z pelargoniami
Afrykanin z pelargoniami
5850 pln
Afrykanin w pomarańczach
Afrykanin w pomarańczach
5850 pln
Afrykanin z koroną z kwiatów
Afrykanin z koroną z kwiatów
5850 pln
Afrykanin z wiankiem z piór
Afrykanin z wiankiem z piór
5850 pln
Młody Aborygen
Młody Aborygen
5850 pln
Japonka
Japonka
2600 pln
Dziewczyna z Afro
Dziewczyna z Afro
8450 pln
Frida
Frida
5850 pln
Afarska kobieta
Afarska kobieta
5200 pln
Polinezyjka
Polinezyjka
8450 pln
Martwa natura z cytrynami
Martwa natura z cytrynami
4300 pln
Afrykanin z liliami
Afrykanin z liliami
5850 pln
Nad zatoką
Nad zatoką
5850 pln
Wschód słońca
Wschód słońca
5850 pln
Jessica
Jessica
2600 pln
Widok na plażę
Widok na plażę
5850 pln

Beata Garanty latach 1995-2000 studiowała malarstwo na wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Sławomira Karpowicza oraz przez dwa lata na specjalizacji z tkaniny unikatowej w pracowni prof. Liliany Kulki na tym samym wydziale i tej samej uczelni. W 2001 roku ukończyła również podyplomowe studia z pedagogiki na Politechnice Krakowskiej.

W 2001 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, w których spędziła 11 lat. W USA zajmowała się malarstwem, artystyczną tkaniną użytkową, oraz dekoracyjnym malarstwem ściennym.

Jest laureatką międzynarodowego konkursu Agora Gallery w Nowym Jorku. Nagrodą była wystawa prac finalistów w tejże galerii. Jej obrazy jak i tkaniny znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w USA, Wielkiej Brytanii Australii, Niemczech, Meksyku i Polsce.


Wystawy:

  • Galeria „Pryzmat" , Kraków
  • Galeria „Agora”, Nowy Jork, USA
  • Festiwal Sztuk Wizualnych, Galeria "Around The Coyote ", Chicago, USA
  • Muzeum Multimedialne, 9th Female Artist's Art Annual, Londyn, Wielka Brytania
  • Galeria "Around the Coyote", wybór kuratora, Chicago, USA
  • "Polskie Centrum w Wisconsin", Franklin, USA
  • Galeria "Black Walnut", Chicago, USA
  • Galeria "EC" Chicago, USA
  • Galeria "Dream box", Chicago, USA
  • Centrum Biznesowe, Chicago
  • Chicago Women's Alliance (Związek Kobiet w Chicago)
  • Samorządowe Centrum Kultury, Mielec, Polska
  • 2020 Galeria BWA "Porównania", wystawa pokonkursowa, Sandomierz
  • Galeria TDK, wystawa pokonkursowa, Tarnobrzeg
  • Galeria BWA, " Różnorodność", Sandomierz
  • Galeria „Na Poddaszu”, "Jak czytać sztukę”, Prudnik
  • Galeria w Muzeum- Zamek Tarnowskich , " Różnorodność”, Tarnobrzeg
  • Galeria Oranżeria, „Jak czytać sztukę”, Kielce



  • O mojej sztuce
    Jeszcze w czasie studiów na ASP zaczęłam eksperymentować z językiem sztuki współczesnej, jej formą kolorystyczną, tematyką. Zawsze jednak wyrażałam to przede wszystkim poprzez malarstwo i rysunek. Tęskniłam jednak za sztuką dosłownie piękną, za jej bardziej ilustracyjną formą, kolorem i prostszym przekazem, zwłaszcza treścią, by mogła dotrzeć do wielu. Sztuka to nie tylko forma wyrażania siebie, ale forma odbierana również przez innych patrzących na nią ludzi . Zawsze interesowali mnie ludzie. Bazgrząc odruchowo na papierze, powstawało oko, nos, brew, ucho, wreszcie cała twarz, która jest niezaprzeczalnie zwierciadłem emocji. To z niej można wyczytać, co nas boli lub cieszy. Bez twarzy i wszystkich jej elementów bylibyśmy jakby bez środka, bez duszy, bez wyrazu. Człowiek, a zwłaszcza jego portret jest tematem moich prac. Postacie, które maluję wybieram z różnych powodów, bo są dla mnie piękne, mają w sobie psychologiczną głębię, jakąś ulotną emocję, która na chwilę osiadła na ich twarzy, albo z którąś z nich się przyjaźnię i ma dla mnie szczególne znaczenie. W serii " Różnorodność" ważna była różnorodność postaci, to skąd pochodzą, ich kultura, religia, kolor skóry. To jest to, co czyni nas wyjątkowymi i interesującymi jako ludzi, a ta różnorodność jest czymś pozytywnym. Nie musimy i nie jesteśmy w żaden sposób tacy sami, więc ta seria jest też o tolerancji wobec drugiej osoby, jej inności i jej piękna z tego powodu. Ale człowiek nie jest sam, otacza go natura uchwycona w pejzażu, której przyglądamy się mniej lub bardziej uważnie. Nie jesteśmy zawieszeni w pustej przestrzeni, stoimy na ziemi, otaczają nas góry, jeziora, morza, kwiaty, drzewa, a my jesteśmy częścią tej przyrody, więc tęsknimy za nią. Gdy świadomie stoimy i patrzymy na otaczający nas krajobraz, to na ogół ogarnia nas spokój, kołysze nas wiatr, czujemy zapach morza i wolność. Dla tego też maluję pejzaże, jest to rodzaj ukojenia, także dla siebie. Chcę, aby moje malarstwo było pozytywne w odbiorze, aby przenosiło patrzących na nie ludzi do tej przestrzeni w naszym umyśle, która sprawia, że budzą się w nas pozytywne emocje, aby ktoś, kto powiesi moją pracę na swojej ścianie, z przyjemnością na nią patrzył, odkrywając za każdym razem coś nowego.

    W świecie, który dla wielu ludzi stał się trudny, sztuka, którą tworzę, z założenia ma być pozytywna. Energia tej intencji wibruje, gdy zaczynam malować nowy obraz, i mam nadzieję, że będzie to widoczne i odczuwalne.

    PS: kiedy wystawiam swoje prace taki jest ich odbiór:
    Ludzie mówią, że są piękne, mocne, nostalgiczne w pewien sposób, bardzo, pozytywne, więc myślę, że za każdym razem osiągam swój cel....

    Beata Garanty