Daria Pietryka (ur. 1983) / malarka, architektka, projektantka wnętrz, scenografka. Absolwentka Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, School of Architecture na University College Dublin oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki. Działa na styku sztuk wizualnych i architektury. Obserwuje zależności pomiędzy ekosystemem stworzonym przez ludzi, a tym co niekontrolowane, dzikie, niepozostawiające w ludzkiej gestii. W swojej twórczości przygląda się również zależnościom międzyludzkim, oraz temu w jaki sposób na przestrzeni czasów zmienia się rola kobiety w tkance społecznej. Od 2014 prowadzi swoją autorską pracownię MIEJSCA. Współpracowała w zakresie projektowania scenografii wystaw z Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016, OP_ENHEIM czy galerią BWA we Wrocławiu. W zakresie działalności artystycznej brała udział w licznych wystawach malarskich zarówno indywidualnych (m.in. Galeria M we Wrocławiu, Centrum Kultury Agora, Galeria Platon, The Mill Theatre Dublin) jak i zbiorowych ( Galeria Test w Warszawie, Targi Sztuki 2013' Wrocław, D-light Studios Dublin, Waterfront Belfast, BWA Wrocław) w Polsce i za granicą. W 2020 ukazał się jej felieton Po co sztuka? na łamach Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego. W tym samym roku ukazały się publikacje na temat wystawy jej prac pt. Między Nami na łamach kwartalnika Format, berlińskiego KaltBlut czy portalu WhiteMAD. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Artist Statement
Fizyczne i niewidzialne
Fascynują mnie niejednoznaczności.
Uważam, że moje prace są o wyrażaniu kwestii, niewyrażalnych werbalnie, o rzeczach wstydliwych i kruchych. Jednocześnie chcę żeby były one „powolne”, sprzeciwiające się pośpiechowi świata wzrostu gospodarczego, gdzie tabelki muszą się zgadzać, wszystko musi być robione szybko, i gdzie dochód jest priorytetem, a nie faktyczna jakość czy wartość produktu.
Swoją twórczość dzielę na dwa główne nurty. Pierwszy z nich odnosi się do obserwacji kondycji ludzkiej psychiki. Właściwie opowiadam w nim o rzeczach uniwersalnych, lecz często zaniedbywanych w życiu codziennym, gdyż jesteśmy w zbyt dużym pośpiechu, by zająć się swoją sferą emocjonalną, czy kondycją psychiczną. Uważam, że to, co w środku ma odzwierciedlenie w tym co na zewnątrz. Dlatego postaci, które maluję są często poddawane różnym „procedurom” - podziałowi, zniekształceniu, otwieraniu wnętrza, kruszeniu. Podświadomość jest tu opisywana poprzez wyolbrzymienie pewnych cech oraz groteskę. Również, im bardziej moja sztuka ewoluuje, tym częściej opowiadam o związkach w skali mikro i makro. Uderza i zadziwia mnie to, jak bardzo poszukujemy wzajemności. Siłujemy się ze sobą, a jednocześnie potrzebujemy siebie nawzajem, gdyż jesteśmy połączeni siecią zależności, polegając i opierając się na sobie nawzajem.
Obserwowanie zależności prowadzi mnie do drugiego nurtu mojej twórczości, jakim jest kwestia ludzkiej aktywności i jej wpływu na szeroko pojęte otoczenie. Temat koegzystencji natury i świata zurbanizowanego stał się od kilku lat trzonem moich zainteresowań, gdyż w tym zestawieniu nie odnajduję równowagi, której niegdyś poszukiwałam. Podejmowanie tematu urbanizacji i eksploatacji środowiska naturalnego jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem, dlatego bezustannie poszukuję nowych środków wyrazu. W moich pracach odwołuję się do świata magicznego, jakby sennego, surrealistycznego, jak również wychodzę z nimi w trzeci wymiar.
Wybrane wystawy indywidualne
- 2020 – Między nami, Galeria M, Wrocław
- 2017 – Na styku, Centrum Kultury Agora, Wrocław
- 2012 – Expedycja, Galeria Sztuki Platon, Wrocław
- 2010 – … opowiem Ci bajeczkę, Teatr Nowy, Kraków
- 2010 – Ciekawy przypadek Pani Chmury, The Mill Theatre, Dundrum, Dublin
Wybrane wystawy zbiorowe
- 2021 – Affordable Art Fair, Hamburg, DE
- 2018 – GALERIA TEST — Konfrontacje sztuki 2018 - wystawa pokonkursowa, Warszawa, PL
- 2013 – Targi Sztuki 2013', Wrocław, PL
- 2013 – Filharmonia wrocławska, PL
- 2013 – MiTo, Warszawa, PL
- 2012 – The Doorway Gallery, Dublin, IE
- 2011 – Platon Art Gallery, Wrocław, P
- 2011 – The Waterfront Hall, Belfast, UK
- 2010 – Canvas Gallery, Belfast
- 2010 – Polska Ambasada w Dublinie, IE
- 2010 – Art Loves Fasion, Tydzień Mody, Belfast, UK
- 2010 – The Mix Box, The Black Box, Belfast, UK
- 2010 – Summer Show 2010, The Bad Art Gallery, Dublin
- 2010 – Dzień Św. Patryka w MadArt, The Mad Art Gallery, Dublin
- 2009 – STARGAZE – jednodniowy festiwal sztuki, D-light Studios, Dublin
- 2009 – RHA Unselected Show 2009, The Bad Art Gallery, Dublin
- 2008 – Wystawa prac absolwentów ASP we Wrocławiu, Galeria Miejska, Łódź
- 2007 – Podyplomowa wystawa prac absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, BWA, Wrocław
- 2006 – Zielona wystawa Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu